
Zaujala Vás služba TROJLÍSTEK sblížení tří generací® a rádi byste se do ní zapojili?
Ať už jste rodina s dětmi nebo zralá žena, která by svou energii a životní zkušenost ráda předala a sdílela jako “náhradní babička”, můžete se s důvěrou obrátit na naši pracovnici, která s Vámi dohodne termín osobní schůzky, tzv. “vstupního pohovoru”. Zde můžete vyjádřit svá očekávání a možnosti a také se dozvíte o službě Trojlístek všechny informace, které Vás zajímají.
Na základě požadavků a možností „náhradních babiček“ a rodin pracovnice Trojlístku hledá vhodné možnosti propojování partnerství mezi nimi.
Vstupní pohovor
Úvodní osobní setkání je nezbytnou součástí zapojení do služby Trojlístek a navázání spolupráce.
Pro zájemce z Brna a okolí probíhají vstupní pohovory v Centru pro rodinu a sociální péči na Biskupské 7 v krásných nových prostorách v oddělené místnosti, která nabízí dostatek soukromí pro probrání osobních témat a životních okolností.
Pohovoru se zpravidla účastní dvě pracovnice, což zajišťuje možnost konzultovat propojování „náhradních babiček“ a rodin na základě osobní zkušenosti se zájemci. Na setkání je služba zájemci představena, jsou mu předány podklady pro zapojení do služby (smlouva s organizací, etický kodex, nabídka pojištění odpovědnosti Náhradní babička, nabídka akcí pořádaných pro klienty Trojlístku). Pracovnice zájemci vysvětlí, jak může probíhat spolupráce mezi rodinou a “náhradní babičkou”, a také zjišťují, co by mohli zájemci druhé straně (babičce, rodině) nabídnout, a jaké jsou jejich možnosti a představy o fungování spolupráce.
Zájemci o zapojení do služby z jiných regionů se mohou obrátit na naše licenční partnery, kteří poskytují službu Trojlístek – kontakty.
Zájemce se stává klientem služby po podepsání Smlouvy o účasti ve službě Trojlístek, kterou po vstupním pohovoru dostává domů k prostudování.
Propojování babiček a rodin
Na základě požadavků a možností „náhradních babiček“ a rodin pracovnice Trojlístku hledá vhodné možnosti propojování partnerství mezi nimi. V případě nalezení vhodného protějšku pracovnice Trojlístku zatelefonuje rodině a předá kontakt na „náhradní babičku“. Rovněž také informuje tuto potenciální “náhradní babičku”, že se jí bude hlásit určitá rodina a stručně ji představí (např. dvě děti, bydlí v centru města).
Rodina má povinnost nejpozději do tří pracovních dnů “náhradní babičku” kontaktovat, i kdyby právě nebyly podmínky vhodné pro seznámení (např. nemoc dětí, odjezd na dovolenou). Je důležité, aby spojení bylo navázáno a babička věděla, že rodina má o spolupráci zájem. Osobní setkání s babičkou může proběhnout i později. Doporučujeme, aby proběhlo na neutrální půdě (např. v dětské kavárně či na hřišti v okolí jejich bydliště), v ideálním případě na nějaké akci pro děti, kde mohou neformálně navázat vztah s „novou babičkou či tetou“.
Průběh spolupráce
Po propojení nového páru (náhradní babičky a rodiny) je pro pracovnice služby velice důležitá zpětná vazba. Na základě zpětné vazby mají pracovnice přehled o úspěšně propojených a fungujících partnerstvích.
V rámci služby jsou pro klienty pořádány zajímavé vzdělávací a volnočasové akce.
Co když si nebudeme rozumět
Občas se stane, že propojené partnerství dlouho nevydrží. Pracovnice služby Trojlístek se snaží vyjít oběma stranám vstříc a zprostředkovávat další nové kontakty.
Pokud nastane mezi rodinou a babičkou problém, který nebudou umět vyřešit sami, mohou se obrátit na pracovnice služby Trojlístek, které jsou jim v těchto případech oporou.